Telovadimo ob pomoči zgodb o živalih

Prispevek pripravila Stanka Špindler, dipl.vzg. (foto: splet)

Otrok v predšolskem obdobju razvija svoje motorične spretnosti na različne načine. Naša naloga je, da mu omogočimo možnosti za izvedbo v prostoru ali v naravi. Pri izvedbi izbrane dejavnosti ga spodbujamo in po potrebi mu pri tem tudi pomagamo na različne načine. Otrok s primerno razvitimi motoričnimi spretnostmi bo lažje sledil šolskemu učnemu programu. Otroci radi telovadijo in nadvse radi nam sledijo, če so te vaje podkrepljene še z neko zgodbo.

V nadaljevanju so predstavljene vaje za razvijanje motorike, ki so povzete po zapisu Jane Čepeljnik, magistre logopedije.

Pri izvedbi vaj otroci potrebujejo demonstracijo odrasle osebe.

Na dimniku neke šole je imela gnezdo mama štorklja, ki je imela tri male štorklje. Mama štorklja je vsak dan prinašala malim štorkljam hrano. Male štorklje so hitro rasle. Tudi one bi rade znale tako dobro leteti kot njihova mama. »Prav«, je rekla njihova mama. »Če hočete dobro leteti, boste najprej telovadile in sicer takole:

• Dvignite levo perutničko (roko), jo pogledate. Nato dvignite levo nogo in se s kolenom dotaknete levega komolca.
  • Leva perutnička (roka), desna noga.
  • Desna perutnička (roka), desna noga.
  • Desna perutnička (roka), leva noga.«

Male štorklje so ves dan telovadile. Kmalu so znale že malo poleteti.

»Sedaj boste telovadile še s perutničkami (rokami), da boste lažje poletele«, je rekla njihova mama: »Takole:

• Perutničke (roke) predročimo, uzročimo, odročimo, priročimo.
  • Perutničke (roke) skrčimo v komolcu, pravokotno na prsa in jih počasi odpiramo v odročenje. Štejemo do pet.
  • Perutničke (roke) odročimo in jih vrtimo v zapestju v eno in drugo smer. Štejemo do pet in nazaj.
  • Perutničke (roke) predročimo in izmenično odpiramo in zapiramo dlani obeh rok.«

Male štorklje so bile resnično vztrajne in kmalu so znale poleteti vse do živalskega vrta.

Tam so videle mamo opico. Svoje mladičke je učila vaje s prsti, da bi lažje plezali po drevesih. Slišali so govoriti mamo opico:

»Močno stisnite blazinico palca in kazalca. Izmenično se dotikajte blazinice palca z ostalimi prsti. Dotik naj bo močan.

Z obema rokama napravite figo.

Staknite blazinice prstov obeh rok. Prsti naj bodo razprti. Nato najprej premaknite dlani in jih močno stisnite, potem pa razmaknite.

Staknite roke v verigo. Blazinice prstov močno pritisnite na hrbtno stran roke. Dlani premaknite in razmaknite.

Razpnite prste obeh rok in staknite blazinici obeh palcev. Izmenično zapirajte in razpirajte prste.«

Mlade opice so pridno telovadile s prsti. Kmalu so znale spretno plezati po drevesih.

Štorklje so slišale tudi mamo medvedko, ki je učila svojega mladička:

»Če bi rad hodil po dveh nogah (tacal), telovadi takole:

• Stoj na zadnjih nogah in se počasi prikloni do tal. Nato pa počasi dvigni.
  • Počepni. Tace (roke) predroči in počasi počepni na pete. Štej do 10 in nazaj, ko se počasi dviguješ.
  • Levo nogo vrti v gležnju. Desno nogo vrti v gležnju.
  • Gugaj se in prenašaj težo telesa s pete na prste.«

Tudi medved je pridno telovadil in se naučil hoditi po dveh nogah.

Spoštovani starši, razgibajte se skupaj s svojim otrokom. Vsako vajo ponovite nekajkrat (3x). Izberite vaje, ki so primerne za starost vašega otroka ali jih prilagodite.

Za konec telovadbe pa naj otrok samostojno gibalno prikaže gibanje štorklje, opice in medveda. Starši posnemajte gibe otroka in uživajte!

Vzgojiteljica Stanka